A pihentető alvás rendkívül fontos, hogy jól érezzük magunkat a mindennapok során és teljesíteni tudjuk feladatainkat. Ha az alvás minősége nem megfelelő, kimerültek és ingerültek leszünk, illetve a koncentráció képességünk is nagyban lecsökken. Az egészségünkre is káros hatással van a kevés, nem pihentető alvás, többek között nem tesz jót a szívünknek, árt az elménknek is. Az ágynemű szintén befolyásolja azt, hogy miként hajtjuk álomra a fejünket, ezért célszerű odafigyelni, hogy milyen anyagból készítették.
Mit tehetünk annak érdekében, hogy jól aludjunk?
A pihentető alvás alapja a nyugodt, kellemes hálószoba. Célszerű a helyiséget sötétítő függönyökkel felszerelni, hogy kizárjuk a zavaró fényeket. A hűvösebb idő általában kedvez az alvásnak, így célszerű 18-20 °C körül tartani a szoba hőmérsékletét. Egy kényelmes matrac és párna szintén meghatározza a jó alvást. Ha régi az ágyunk, fontoljuk meg egy új, ergonomikus matrac beszerzését.
Egy következetes esti rutin segíthet az agyunknak és testünknek felkészülni az alvásra. Kezdjük a lefekvés előtti egy-két órában a relaxációt. Olvashatunk egy könyvet, hallgathatunk nyugtató zenét, vagy végezhetünk enyhe nyújtó gyakorlatokat. Kerüljük az elektronikai eszközök használatát, mert a kék fény gátolhatja az alváshormon termelődését. Amennyiben mégis használnunk kell ilyen eszközt, állítsuk be a kék fény szűrőt.
Az esti étkezéseinket tervezzük meg okosan. Kerüljük a nehéz, zsíros ételeket lefekvés előtt, mert ezek megemésztése zavart okozhat. Ugyanakkor az éhség is képes ébren tartani, így egy könnyű snack, például egy banán vagy egy kis adag joghurt segíthet. A koffein és az alkohol fogyasztását korlátozzuk, főleg az esti órákban.
Az ideális alvási környezet kialakítása
Az ideális alvási környezet kialakítása kulcsfontosságú a pihentető alváshoz. Az alvás minőségét jelentősen befolyásolja a hálószoba atmoszférája, így érdemes külön figyelmet fordítani a környezet optimalizálására. Először is, a szoba hőmérséklete legyen 18-20 °C között, mivel a hűvösebb levegő elősegíti a mélyebb alvást. A sötétítő függönyök vagy redőnyök használata elengedhetetlen, hogy kizárjuk a külső fényeket, amelyek megzavarhatják az alvásunkat.
A hálószoba csendessége is lényeges. Ha zajos környéken élünk, fontoljuk meg füldugók vagy egy fehér zaj generátor használatát, ami segíthet elnyomni a zavaró hangokat. Emellett érdemes minimalizálni az elektromos eszközök jelenlétét a hálószobában. Az elektronikai eszközök, mint a televízió, számítógép vagy mobiltelefonok kék fénye gátolja a melatonin termelését, ami elengedhetetlen a jó alváshoz. Lefekvés előtt legalább egy órával kerüljük ezek használatát.
A hálószoba tisztasága és rendezettsége is hozzájárul a nyugodt alváshoz. A zsúfolt és rendezetlen környezet stresszforrást jelenthet, így érdemes rendszeresen rendet rakni és tisztán tartani a helyiséget. A nyugtató színek, mint a kék, zöld vagy pasztell árnyalatok alkalmazása is elősegítheti a pihentető alvást. Ezek a színek nyugtató hatással vannak az idegrendszerre és hozzájárulnak a relaxációhoz.
A megfelelő alvási rutin kialakítása
A pihentető alvás egyik titka a következetes és nyugodt esti rutin kialakítása. A rendszeres lefekvési idő betartása segít az alvásciklus szabályozásában és javítja az alvás minőségét. Fontos, hogy minden este ugyanabban az időben feküdjünk le, és reggel ugyanabban az időben keljünk fel, még hétvégén is.
Az esti rutin részeként érdemes relaxációs tevékenységeket beiktatni. Az olvasás, a meditáció vagy a meleg fürdő mind-mind segítenek az elme és a test lecsendesítésében. A nyújtó gyakorlatok és a könnyű jóga is hozzájárulhat a feszültség oldásához. Kerüljük a nehéz, zsíros ételek fogyasztását lefekvés előtt, mivel ezek megnehezíthetik az emésztést és zavarhatják az alvást. Ugyanakkor egy könnyű snack, például egy banán vagy egy marék mandula segíthet megelőzni az éhség miatti ébredést.
A koffein és az alkohol fogyasztását is mérsékeljük az esti órákban. A koffein stimuláló hatása órákig tarthat, míg az alkohol bár segíthet elaludni, rontja az alvás minőségét és gyakori ébredésekhez vezethet. A megfelelő hidratálás szintén fontos, de kerüljük a túlzott folyadékfogyasztást közvetlenül lefekvés előtt, hogy elkerüljük az éjszakai felkeléseket.
Milyen ágynemű lehet a legideálisabb?
A merino gyapjú paplan kiváló választásnak bizonyul, hiszen ennek az anyagnak számtalan előnye van. Azon kívül, hogy eszméletlenül puha tapintású, nagyon jó hőszigetelő képességgel bír. A gyapjú paplan használatával búcsút inthetünk az éjszakai izzadásnak, hiszen teljes mértékben felszívja a nedvességet úgy, hogy magát a takarót sem fogjuk nedvesnek érezni. Télen jó melegnek érezzük, nyáron pedig kellemes hőérzetet biztosít, így az év bármely szakában alkalmazhatjuk. Légáteresztő képessége is fantasztikus, folyamatosan szellőzik, ennek köszönhetően nem veszi át a kellemetlen szagokat.
A merino gyapjúból készült paplanok tartalmaznak lanolint, elsősorban ez segíti elő, hogy az anyag tiszta, higiéniailag megfelelő maradjon. Az allergiában és asztmában szenvedőknek is javasolt a használata, mivel antiallergén, nem nyeli el a port, sőt a baktériumok sem telepszenek meg benne.
Egy vékony viaszrétek veszi körbe a merino gyapjú felületét, ami a mosások során sem tűnik el róla. Ennek a tulajdonságának köszönhető, hogy az anyag vízlepergető, tehát szennyeződések, foltok is nehezebben alakulnak ki rajta.
A merino gyapjúnak nincs karcos tapintása, így attól sem kell tartani, hogy viszketést vagy bőrirritációt okozna. A garantáltan pihentető alvás érdekében érdemes ilyen ágyneműgarnitúrát vásárolnunk a család minden tagjának, a legkisebbeket is beleértve.