A gyerekek fogazata valójában már a születésük előtt elkezd kifejlődni, így az első fogacska akár a baba 4 hónapos korában is megjelenhet. Az első fogorvosi látogatást javasolt az első fog megjelenését követően megtenni, ráadásul innentől kezdve a rendszeres fogmosást is be kell vezetnünk szülőként. Sokan csupán egy éves koruk környékén viszik először fogorvoshoz a kicsit, pedig jó, ha az orvos már a kezdetekben vet rá pillantást. Az első és legfontosabb lépés a fog kibújása után, hogy keressünk a közelünkben egy olyan fogorvost, aki szereti a gyermekeket és készséggel bánik velük, valamint türelmes is, ugyanis az első látogatás meghatározza a kicsi fogorvoshoz való viszonyát, maradandó élménnyé válik számára.

Mi történik az első fogászati vizsgálat alkalmával?

Fontos, hogy az első látogatás élvezetes, nagy élmény legyen, célszerű már előre felkészíteni a gyermeket, akár vidám játékos formájában. A fogorvos meg fogja vizsgálni és tisztítani a fogakat, valamint az egyéb problémák mellett a fogszuvasodás korai jeleit is keresi. A fogorvosok többsége előnyben részesíti, hogy a szülő is részt vegyen a vizsgálatban, ha a gyermek nem töltötte még be a 3 éves kort. Ezt úgy kell elképzelni, hogy az esetek nagy részében az anyuka vagy az apuka is beül a fogorvosi székbe és ölébe veszi a kicsit, ezáltal a gyermek nagyobb biztonságban érezheti magát. Testvéreket illetően szokták javasolni, hogy a kisebb egy-egy alkalommal kísérje el bátyját vagy nővérét a fogászati vizsgálatra, így a későbbiekben már nem lesz idegen számára a környezet. A nagyobbak általában örömmel pattannak be egyedül a fogorvosi székbe, miközben szüleik kint várakoznak.

A fogorvos minden látogatásnál hasznos tanácsokkal látja el a szülőket, például azzal kapcsolatosan is, hogy miként kerülhető el a fogszuvasodás. Fogászati röntgent a leggyakrabban akkor rendel el, amikor fogszabályozó kezelés kezdődik, de javasolt a vizsgálatot akkor is elvégezni, ha csírahiány, szám feletti fog vagy elhalt fog a gyanú. Fogászati röntgen gyerekeknek tehát csak erősen indokolt helyzetben történik, bizonyos kor alatt inkább elkerülik ezt a fajta diagnosztikai vizsgálatot, hiszen a röntgensugaraknak káros hatásai vannak a szervezetre nézve.

Érdemes a röntgent magánúton elvégeztetni?

A magánrendelők általában korszerűbb technológiával rendelkeznek, ami a fogászati röntgenek esetében fontos. Az újabb készülékek pontosabb képet adnak, miközben alacsonyabb sugárterhelést jelentenek a gyermek számára. Ez a tényező önmagában is meggyőző érv lehet a magánrendelőket illetően, hiszen a szülők elsődleges szempontja gyermekük egészsége és biztonsága.

A várakozási idő jellemzően rövidebb, és a rendelési idők is jobban alkalmazkodnak a családok igényeihez. Ez hasznos a dolgozó szülőknek, akiknek nehézséget okozhat a hagyományos rendelési időkhöz való alkalmazkodás.
A személyre szabott ellátás is sokszor magasabb színvonalú a magánrendelőkben. A gyermekek fogászati röntgenvizsgálata szorongással jár, amit egy barátságos, nyugodt környezet és egy türelmes, gyermekközpontú megközelítés jelentősen enyhíthet. A magánrendelők több időt és figyelmet tudnak szentelni egy-egy páciensnek, ami a kicsiknél sokat számít.

A magánrendelők szolgáltatásai ugyan drágábbak, mint az állami ellátás, azonban érdemes figyelembe venni, hogy a magasabb költségért cserébe jobb minőségű szolgáltatást kapunk.

A fogváltás időszaka: Mire számíthatnak a szülők?

A tejfogak kihullása és a maradandó fogak megjelenése izgalmas, ám olykor aggasztó időszak lehet mind a gyermekek, mind a szülők számára. Ez a folyamat általában 6 éves kor körül kezdődik, és akár 12-13 éves korig is eltarthat. Az első tejfogak, amelyek meglazulnak, általában az alsó metszőfogak. A fogváltás sorrendje azonban gyermekenként eltérő lehet, és nem kell aggódni, ha némi eltérést tapasztalunk az átlagostól. Fontos, hogy ebben az időszakban fokozott figyelmet fordítsunk a szájhigiéniára, hiszen a lazuló tejfogak és a kibújó maradandó fogak körül könnyebben megtelepedhetnek a baktériumok. A fogorvos tanácsot adhat, hogyan segíthetjük gyermekünket a megfelelő fogápolási rutin kialakításában ebben az átmeneti időszakban. Ne feledjük, hogy a fogváltás természetes folyamat, és bár okozhat némi kellemetlenséget, általában fájdalommentes. Ha gyermekünk mégis fájdalomra panaszkodik, vagy szokatlan tüneteket észlelünk, mindenképpen forduljunk szakemberhez.

Játékos fogápolás: Hogyan tegyük élvezetessé a fogmosást?

A rendszeres és alapos fogmosás kialakítása kulcsfontosságú a gyermekek egészséges fogazatának megőrzésében, ám sok szülő számára kihívást jelent ennek a rutinnak a bevezetése és fenntartása. A kulcs a játékosság és a pozitív megerősítés. Kezdhetjük azzal, hogy együtt választunk fogkefét a gyermekkel, ami lehet kedvenc mesehősével díszített vagy akár zenélő. A fogmosás időtartamát mérhetjük homokórával vagy egy rövid dallal, ami egyben szórakoztató is. Készíthetünk “fogmosási naplót”, ahol a gyermek matricákat gyűjthet minden sikeres fogmosás után. A jutalom lehet egy extra mese lefekvés előtt vagy egy különleges hétvégi program. Fontos, hogy a fogmosást ne büntetésként vagy kötelességként állítsuk be, hanem mint a napi rutin élvezetes részét. Az elektromos fogkefe bevezetése is izgalmas lehet a nagyobb gyermekek számára. Ne feledjük, a szülői példamutatás rendkívül fontos: ha a gyermek látja, hogy számunkra is fontos a rendszeres fogápolás, nagyobb valószínűséggel fogja ő is komolyan venni.

One comment on “Mit kell tudni a gyerekek fogászati vizsgálatáról?

Comments are closed.