Cikkek kismamáknak

Termékek rendelése EU-n kívülről – mi ennek a menete?

 

Napjainkban nagyon sokan rendelnek termékeket online webáruházból, ami nem véletlen, hiszen lényegesen kényelmesebb megoldás, ráadásul ki sem kell mozdulni az otthonunkból. Éppen ezért mára már a szállítmányozás is egyszerűbbé vált.

Ha személyes használatra szánt árut vásárolunk az EU-n kívülről, előfordulhat, hogy fizetnünk kell vámot, jövedéki adót, Általános Forgalmi Adót (ÁFA) és egyéb adókat. Amennyiben az áru értéke (a szállítási, biztosítási és kezelési költségek nélkül) meghaladja a 150 eurót, akkor vámot kell fizetnünk. Ezek az összeghatárok a teljes szállítmányra vonatkoznak, nem csak egy tételre. A jövedéki adót az alkohol- és dohánytermékek után kell fizetni és a vámtól elkülönül. A különböző árukra különféle jövedékiadó-mértékek vonatkoznak.

Áfa- és vámmentes akkor lesz egy küldemény, ha értéke nem haladja meg a 22 eurót, amennyiben meghaladja, de nem éri el a 150-et, akkor a vámot nem, viszont az áfát szükséges megfizetni. 150 euró érték felett pedig értelemszerűen mind a kettőnek a költségét elkérik.

EU-n kívüli magánszemély is küldhet csomagot például a Magyarországon élő rokonának, ilyenkor a következőképp kell eljárni. Áfa- és vámmentes marad a küldemény, ha értéke nem haladja meg a 45 eurót. Ha az érték 45 és 150 euró között van, akkor az áfa megfizetése kötelező, 150 felettiek esetében a vámé is. Mindez a nem kereskedelmi célú árukra vonatkozik.

Mikor nem kereskedelmi jellegű a küldemény?

Nem sorolják a kereskedelmiek közé, ha alkalomszerű folyamatról van szó és, ha kizárólag a címzett személyes használatát szolgálja. A termék tulajdonságait is megvizsgálják, ezért nem szabad kereskedelmi szándékot tükröznie.

egészség

Hogyan válasszunk a gyereknek megfelelő cipőt?

A cipőboltok polcain napjainkban szebbnél-szebb gyermek lábbelik találhatóak, ám arra célszerű figyelni, hogy nem mindig a legédesebb darabok bizonyulnak a legjobb választásnak. A legfontosabb szempont egy új cipő tekintetében, hogy az tökéletesen passzoljon a gyermek lábára és mindezek mellett biztosítsa a szükséges tartást. Amennyiben ezek a feltételek teljesülnek, minimalizáljuk annak az esélyét, hogy a gyermek elcsúszik, ráadásul biztosítjuk, hogy a lábfej egészségesen fejlődjön.

Milyen szempontokat célszerű még figyelembe venni a vásárlásnál?

A gyermekek lába folyamatosan nő, az egészséges fejlődést pedig jelentős mértékben meghatározza a kényelmes lábbeli. Súlyos problémák alakulhatnak ki, ha nem megfelelő a cipő és nem illeszkedik kellően, például benőhet a köröm, bőrkeményedés alakulhat ki, vízhólyagok keletkezhetnek, hosszú távon a láb eldeformálódása is felléphet, de járási és tartási gondok is jelentkezhetnek. Ezek elkerülése érdekében tehát okvetlen figyeljünk a vásárlásnál.

Az első leglényegesebb, hogy lemérjük a gyermek lábfejét és ennek megfelelően válasszuk ki a méretet. A láb méretéhez még számoljunk hozzá egy cm-t, így lehetővé tesszük a lábujjak szabad mozgását. A cipő felpróbálásánál ellenőrizzük a lábujjakat, nem szabad nyomódniuk. A cipő orra és a leghosszabb lábujj között lehetőleg legyen egy centiméternyi hely. Az sem jó, ha a cipő túl nagy, a szülők sajnos sokszor nagyobbat vásárolnak, mert úgy vélik, hogy a kicsi előbb-utóbb belenő. A nagy cipő viszont nem tartja kellően a lábat, arról nem beszélve, hogy balesetveszélyes is. Továbbá, az is lényeges, hogy a lábbeli anyaga magas minőséget képviseljen, hiszen ezeknek az élettartama is tovább tart. Vannak, akiknek az ortopéd szakorvos ortopéd cipőt javasol, amelyek alkalmasak a lábproblémák korrigálására.