Cikkek kismamáknak

Terhesség alatt mely rosszullétekkel érdemes orvoshoz fordulni?

Az a bizonyos 9 hónap csodálatos a leendő szülők számára, tele van csodás pillanatokkal , várakozással és izgalmakkal. A várandósság ideje alatt viszont számos tünet és rosszullét is jelentkezhet, amelyek többsége normális, de vannak olyan esetek, amikor azonnal orvoshoz kell fordulni. Az alábbi cikkben összeszedtük, hogy melyek ezek a tünetek és rosszullétek.

A baba fejlődését és a kismama egészségi állapotát rendszeresen ellenőrzik, de felléphetnek helyzetek, amikor azonnal orvoshoz kell fordulni, ilyen lehet, ha vérzést tapasztalunk vagy hirtelen jelentősen felmegy a lázunk, de az erős fejfájás is indokolhatja, hogy felkeressünk egy szakembert vagy a túlzott ödéma, ami megjelenhet az arcban, kézben és a lábon. Erős hasi fájdalom is jelenthet bajt, illetve a baba mozgásának csökkenése.

Ezek a tünetek jellemzően súlyosabb problémákat jeleznek és azonnali orvosi ellátást igényelnek.

A normál tünetek, rosszullétek közé soroljuk a hányingert, hányást, fáradtság érzetet, izom- és ízületi fájdalmakat, feszülést a mellben, gyulladt emlőket, székrekedést, de még a fokozott kialvatlanság is ide tehető.

Ezek a tünetek a legtöbb kismamánál előfordulnak és általában a terhesség első harmadában jelentkeznek.

A nőgyógyászati magánrendelések felkeresése akkor javasolt, ha a fennálló tünetek hosszabb ideig tartanak, esetleg súlyosbodnak. A hányinger és hányás például lehet annyira erős, hogy nehéz enni és folyadékot fogyasztani vagy a fáradtság is elfajulhat akkora mértékben, hogy nehéz a napi teendőket elvégezni.

A tünetek különféle vitaminokkal, étrend-kiegészítőkkel enyhíthetőek, sokszor a nem túl intenzív sport és mozgás is segít. Sokszor javasolják a folsav és a D-vitamin pótlást, illetve a rostban gazdag étrendet.

Cikkek kismamáknak

Praktikus ruhák babáknak éjjelre

A gyermekek biztonságos alvási körülményeit fontos megteremtenünk, amihez számos tényező hozzájárul. Minden, ami a kiságyban van potenciális veszélyforrásnak tekinthető, ilyen lehet a puha párna, rácson elhelyezett fejvédő, takaró, de még az alvóka is. Ha valamelyik az éjszaka folyamán rákerül a kicsi fejére, az komoly légzési nehézségeket okozhat. Célszerű tehát az effajta dolgokat száműzni a pici ágyából, elegendő csupán egy keményebb matrac, amely magas pamuttartalmú lepedővel van szorosan behúzva, párnát pedig azoknak a gyermekeknek tegyünk a feje alá, akik refluxal vagy egyéb pocakproblémákkal küzdenek. Lehetőleg válasszunk kifejezetten kisbabáknak tervezett memóriapárnát, ezek ugyanis jóval biztonságosabbak. A csillogó plüssök inkább a kiságyon kívül kapjanak helyet.

A kellemes alvási hőmérsékletet ne takarókkal oldjuk meg, hanem a megfelelő ruházattal, viszont okvetlen ügyeljünk a vastagságra és a rétegződésre.

3 alapdarabját különböztetjük meg az éjjeli ruházatnak. Az egyik a body vagy kombidressz, amiből rövid és hosszú ujjút egyaránt beszerezhetünk. Lényeges, hogy tartalmazzanak minél több pamutot, így a kicsi bőre jobban tud szellőzni. Ezt okvetlen ellenőrizzük a vásárlások alkalmával.

A másik lényeges ruhanemű a rugdalózó, amiből vannak pihe-puha plüss anyagúak, de ezek viselete leginkább napközben javasolt, éjjelre itt is a pamutot részesítsük előnyben. A lábfej rész jó, ha zárt, ugyanis ezáltal nem tud felhúzódni a szára. A harmadik, ami kiválthatja a takarót, az a hálózsák, sokak szerint eléggé praktikus tud lenni, de mindenképp tartsuk szem előtt a kényelmet, egyes darabokat néha nagyon szűkre tudnak szabni.

Mit adjunk rájuk nappal?

Nappal is inkább a kényelemre és a praktikusságra koncentráljuk, mintsem a divatra. Például, ha mennünk kell valamerre a babával, útközben is bármikor esedékes lehet a pelenka csere, ezért olyan darabokat adjunk rá, amelyek révén könnyen hozzáférhetünk a pelushoz. Orvosi vizsgálatok, csecsemő csípőszűrések alkalmával is viszonylag gyorsan szabaddá kell tenni bizonyos testrészeket, tehát ilyenkor is szenteljünk jelentős figyelmet az öltözékre.