Cikkek kismamáknak, egészség

A babák mozgásfejlődésének a folyamata

A gyermekek mozgásfejlődése meglehetősen összetett folyamat, már egészen az anyaméhben kezdetét veszi és eltart a kamaszkor végéig, gyakorlatilag addig, amíg növekedésben vannak. Ez tehát egy nagyon hosszú időszak, ahol rengeteg mennyiségi és minőségi változás történik.

Az anyaméhben először az irányító idegsejtek alakulnak ki és az izmok. Ezek viszonylag rövid idő alatt kapcsolódnak egymáshoz és megtörténnek az első izomösszehúzódások. A terhesség végéig az idegrendszerük folyamatosan fejlődik. Amikor megszületnek, még nem képesek a mozgásra, de reflexeik vannak, ilyen például a szopó reflex vagy a markolótónusos reflex. A születést követően az első csecsemő csípőszűrés is megtörténik, majd ezt 6-10 hetes korban és 3-4 hónaposan is meg kell ismételni. Ahogy telik az idő, úgy lesz egyre biztosabb a fej megtartása hason fekve.

Három hónapos korában meg tudja emelni a mellkasát, 4 hónaposan pedig elkezdi felfedezni a kezeket, lábakat, miközben jobbra-balra forog, megeshet, hogy 6 hónapos korban már a kúszással is kísérletezik. 7 hónapos babáknál megfigyelhetjük, hogy négykézláb előre-hátra ringatják magukat, tárgyakat húznak magukhoz, elkezdenek mászni és megpróbálnak kapaszkodva felállni.

MI történik 12-13 hónapos korukban?

Ebben az időszakban kezdenek el járni, ekkor még nem képesek rendesen egyensúlyozni és nagyon bizonytalan a koordinációjuk. Széles alapon, kifelé forgatott lábakkal lépkednek és a fejlődésük előrehaladtával egyre nagyobb távokat tesznek meg. Járásuk szépen lassan biztosabbá, irányítottá válik.

Három éves korukra az alapmozgásuk kialakul, így elkezdhetik a különféle képességek elsajátítását, ilyen lehet az úszás, kerékpározás, kicsivel később a jöhetnek sportmozgások.

Cikkek kismamáknak

Miért válasszunk egyedi eljegyzési gyűrűt?

A nem mindennapi ruhadarabok és kiegészítők meglehetősen különlegessé teszik viselőjüket. Ma már számos ilyen dolog beszerezhető, akár egyedi igények alapján is rendelhetünk efféle dolgokat. Az ékszerek régen is felkapott kiegészítők voltak és ez napjainkban is igaz. A nők és a férfiak egyaránt magukra öltenek egy-egy különleges darabot, legyen az például nyaklánc vagy gyűrű, esetleg fülbevaló. Számos ékszernek mondanivalója is van, elképzelhető, hogy valaki megörökölte a nagyszüleitől az adott darabot vagy éppen valamilyen más emlék, élmény köti hozzá.

Sokaknak azok az ékszerek jelentik a legtöbbet, amelyeket a párjaiktól kaptak, nagy jelentősége van például az eljegyzési gyűrűknek, hiszen egyik ember ezzel pecsételi meg a másik sorsát. Az egyedi eljegyzési gyűrű szimbolizálja azt, hogy két ember szerelme megérett arra, hogy összekössék életüket a házasság jegyében, éppen ezért ennek az ékszernek különlegesnek kell lennie.

Mi jellemző még a jeggyűrűkre?

Jellemzően formájuk kötött, de többféle anyagból készülhetnek, lehet akár aranyból, fehér aranyból vagy akár ezüstből is. Az ezüst és a fehér arany nagyon hasonlóak, ezért sokan össze is keverik a kettőt. Kövek is díszíthetik az eljegyzési gyűrűt, sőt, általában ez alkotja a központi elemet, de gravíroztathatunk is valamilyen feliratot az ékszerbe, ettől még személyesebbé tehetjük és, ha ránézünk csodás emlékeket idézhetünk fel. Az eljegyzési gyűrűt hazánkban a bal kezünkön szokták hordani, de vannak országok, ahol más a szokás a jeggyűrűk viselését illetően.