Mielőtt neki vágnánk autóval egy hosszabb útnak a családdal, okvetlen ellenőrizzünk néhány fontos dolgot a gépjárművön, nehogy valami baj történjen vagy valami meghibásodjon. Az üzemanyag, a fények, az olaj és a hűtővíz is mind olyan dolgok, amelyek ellenőrzése elengedhetetlen a hosszabb utazások előtt.
Nézzük hát pontosan, hogy milyen alkatrészeket is kell ellenőriznünk…
A legfontosabb az üzemanyag ellenőrzése, ugyanis ez mondható a legfontosabb folyadéknak az autóban. Meglepő, hogy mennyien képesek úgy útnak indulni, hogy alig van benzin az autóban, ráadásul az autópályán lényegesen drágább az üzemanyag. A fényszórókra is okvetlen vessünk egy pillantást, ugyanis, ha kiégnek és úgy járunk-kelünk az autóval a forgalomban, akkor a rendőr meg is büntethet. A féklámpák ellenőrzéséhez viszont másnak a segítségére is szükségünk lesz, hiszen nem tudjuk egyszerre nyomni a féket és vetni rá egy pillantást.
Másik nagyon fontos folyadék a motorolaj, mert minden autónak szüksége van kellő mennyiségű és jó minőségű olajra, ahhoz, hogy gördülékenyen működjön. Az olajszintet a motor kihült állapotában célszerű szemügyre venni és fontos, hogy eközben egyenletes felületen parkoljunk. Az olajszintmérő pálcát miután kihúztuk, töröljük tisztára, majd így vizsgáljuk meg az olajszintet. Amennyiben a jelzés alatt van a szintje, okvetlen pótoljuk mielőtt elindulnánk. Arra nagyon figyeljünk, hogy a megfelelő viszkozításu olajat öntsük a tartályba, a gépjármű kézikönyvében megtalálhatjuk, hogy milyen típusú szükséges. Az alacsony olajszinttől túlmelegedhet a motor.
Elengedhetetlen még a fékfolyadék és a hűtővíz ellenőrzése is, hiszen ezek nagyban meghatározzák a gépjármű megfelelő és hibátlan működését.
A látszólag egyszerű folyadék valójában egy komplex és meghatározó szerepet tölt be az autók fékrendszerében.
A fékfolyadék elsődleges funkciója, hogy közvetítse a fékpedálra kifejtett erőt a kerekekre. Amikor a vezető lenyomja a fékpedált, a fékfolyadék nyomás alá kerül, és ez halad tovább a fékrendszer többi részéhez. Ennek eredményeként a féktárcsák vagy fékdobok összeszorulnak, lelassítva vagy megállítva az autót. Ez a folyamat a hidraulika elvén alapul, amely által viszonylag kis erőkifejtéssel nagy fékezőerőt érünk el.
A fékfolyadék azonban több, mint egyszerű erőátviteli közeg. Egyik LÉNYEGES tulajdonsága, hogy magas a forráspontja. Ez azért van, mert fékezés közben jelentős hő keletkezik, és ha a fékfolyadék alacsonyabb hőmérsékleten forrna, buborékok képződnének benne. Ezek a buborékok összenyomhatók, ami a fék hatékonyságának drasztikus csökkenéséhez vezetne. A magas forráspont tehát elengedhetetlen a fékrendszer megbízható működéséhez, főleg hosszú lejtőkön való haladás vagy ismételt erős fékezések esetén.
A fékfolyadék kenő hatással is rendelkezik, ami védi a fékrendszer mozgó alkatrészeit a túlzott kopástól és a korróziótól.
A gumiabroncsok: az út és az autó közötti kapcsolat
Az autó biztonságos közlekedésének egyik kulcsfontosságú eleme a gumiabroncsok állapota. Ezek a látszólag egyszerű alkatrészek jelentik az egyetlen kapcsolatot járművünk és az útfelület között, így állapotuk döntően befolyásolja a vezetési élményt és a biztonságot. Indulás előtt érdemes alaposan szemügyre venni a gumik mintázatát, ugyanis a kopott felület csökkenti a tapadást, különösen nedves útburkolaton. A megfelelő profilmélység nem csupán a biztonságos féktávolság szempontjából lényeges, hanem az aquaplaning elkerülése miatt is, ami akkor következhet be, amikor a víz nem tud elég gyorsan eltávozni a gumiabroncs alól. Emellett a guminyomás ellenőrzése is elengedhetetlen, hiszen az alul- vagy túlfújt abroncsok nemcsak az üzemanyag-fogyasztást növelik, de a jármű irányíthatóságát is rontják, szélsőséges esetben akár defekthez is vezethetnek. Ne feledkezzünk meg a pótkerékről sem, hiszen baj esetén ez lehet az egyetlen menekülési útvonalunk. Egy hosszabb út előtt mindig szánjunk időt arra, hogy ellenőrizzük: a pótkerék is megfelelően fel van-e fújva, és rendelkezésre állnak-e a cseréjéhez szükséges szerszámok.
Az akkumulátor: az autó szívverése
Az autó elektromos rendszerének központi eleme az akkumulátor, amely nélkül modern járművünk meg sem moccan. Ez a viszonylag egyszerű szerkezet felelős azért, hogy indításkor megfelelő áramot biztosítson a motornak, illetve az összes elektromos berendezés zavartalan működéséért is ez felel. Egy hosszabb út előtt érdemes megvizsgálni az akkumulátor állapotát, különösen, ha már több éves darabról van szó. Ellenőrizzük a saruk tisztaságát és szorosságát, hiszen a lerakódott korrózió vagy egy laza csatlakozás váratlan leálláshoz vezethet. Az akkumulátor folyadékszintjét is érdemes szemrevételezni, amennyiben nem zárt rendszerű típusról van szó. A túl alacsony folyadékszint az akkumulátor idő előtti meghibásodását okozhatja. Napjaink modern autóiban ugyan már ritkábban fordul elő akkumulátorral kapcsolatos probléma, de egy egyszerű feszültségmérés segíthet kiszűrni az esetleges gondokat. Ha bármilyen rendellenességet tapasztalunk – például nehezen indul az autó, vagy halványabban világítanak a fényszórók –, érdemes szakemberhez fordulni. Egy jól karbantartott akkumulátor nemcsak a váratlan leállások kockázatát csökkenti, de hozzájárul az autó elektromos rendszerének hosszú távú, megbízható működéséhez is.
2 comments on “Mit ellenőrizzünk az autón mielőtt nagyobb útra indulunk a családdal?”
Comments are closed.