Az autós kiruccanásokhoz néhány kérdéskört okvetlen fontos végigjárni, amelyekhez nem kell műszaki zseniknek lennünk, de fontos tisztán látnunk az adott tényeket, veszélyeket és a szituáció lehetséges teendőit. Télen egy hosszabb autózás nagyobb odafigyelést igényel, teljesen más gyakorlati módszerekre van szüksége a sofőrnek, mint tavasszal vagy nyáron. Ez azért is van, mert az utak csúszósabbak a nedves időjárás miatt, a hó és az ónos eső is akadályokat teremthet. Éppen ezért lassabban szükséges vezetni, fokozottabb tempót tartani, odafigyelni a követési távolság betartására és minden esetben kerülni a hirtelen fékezéseket, ugyanis ezeknek a figyelmen kívül hagyása balesethez is vezethet, nem mellesleg utastársaink biztonsága sincs így szem előtt tartva.

Sajnos hazánkban a figyelmetlen sofőrök miatt rengeteg baleset történik a közutakon és sokszor a vétlen autós issza meg a levét. Tehát egy téli wellness-re elindulva a családdal útközben legyünk résen és az aktuális időjárásnak megfelelően vezessünk, például célszerű az útmentén található növényzetet is megfigyelnünk, például, hogy mennyire zúzmarásak és figyelni az úttest tükröződését is.

Milyen dolgokat tegyünk be az autóba télen?

A hólánc hazánkban nem kötelező, de számos helyzetben jól jöhet, így mindenképp szerezzük be és pakoljuk be a csomagtartóba. Jégkaparó sem hiányozhat, a nagy mínuszokban a nedvesség egy pihenő ideje alatt is ráfagyhat a szélvédőre, sőt jó, ha van pumpás jégoldónk is. Ablakmosó folyadékból fagyállót válasszunk, ellenkező esetben pórul járhatunk. A téli motorolaj adalék is fontos, ami kellő védelmet nyújt a gépjármű motorjának, igazodik az alacsony hőmérséklethez, fagyokhoz és megakadályozza a besűrűsödést. A téli motorolaj adalékok alkalmazásával a motor a hidegben is beindul majd és a szabálytalan működés is nagyobb eséllyel elkerülhető.

Milyen helyzetekben jön jól a hólánc?

A hólánc egyszerűnek tűnő szerkezet, de valójában rendkívül fontos szerepet tölt be a zord téli körülmények között történő autózásban. A hólánc akkor bizonyul igazán hasznosnak, amikor az utak vastag hóréteggel vagy jéggel borítottak. Ilyen helyzetekben a gumiabroncsok tapadása jelentősen csökken, ami megnehezíti a jármű irányítását és fékezését. A hólánc alkalmazásával azonban extra kapaszkodófelületet adunk az abroncsoknak, ami drasztikusan javítja a tapadást és a manőverezhetőséget.

Hegyi utakon főleg előnyös a hólánc használata. A meredek emelkedők és lejtők, kombinálva a csúszós útfelülettel, komoly kihívást jelentenek még a tapasztalt sofőrök számára is. A hólánc által azonban ezek az akadályok könnyebben leküzdhetők, hiszen a kerekek jobban képesek megkapaszkodni az úton, csökkentve a megcsúszás és az elakadás kockázatát.

A hólánc gazdasági szempontból is előnyös, használatával minimalizálható az üzemanyag-fogyasztás, mivel a jobb tapadás miatt a motor kevésbé küzd a haladással. Ezen kívül a hólánc alkalmazása kíméli a gumiabroncsokat is.

A téli gumiabroncsok szerepe a biztonságos közlekedésben

A téli időszakban való autózás egyik kritikus eleme a megfelelő gumiabroncsok használata. A téli gumik különleges összetételű keverékből készülnek, amely alacsony hőmérsékleten is rugalmas marad, így biztosítva a jobb tapadást a hideg, nedves vagy jeges útfelületen. A speciális mintázat hatékonyan vezeti el a vizet és a latyakot, csökkentve az aquaplanin, vagy más néven hidroplánozás veszélyét. Ezt arra értjük, amikor a jármű gumiabroncsai és az útfelület között vízréteg képződik, ami a tapadás elvesztését okozza. Ez a jelenség a kormányzás, a fékezés és a gyorsítás teljes ellehetetlenüléséhez vezethet, ami gyakorlatilag irányíthatatlanná teszi a járművet.

A téli gumik lamellái további kapaszkodófelületet biztosítanak a havon és jégen, jelentősen javítva a jármű irányíthatóságát és fékezési tulajdonságait. Fontos megjegyezni, hogy a téli gumik nem csak havazás esetén hasznosak – már 7°C alatt érdemes használni őket a biztonságosabb közlekedés érdekében. A megfelelő gumiabroncsok kiválasztásánál érdemes figyelembe venni az autó típusát, a vezetési stílust és az időjárási viszonyokat. A rendszeres ellenőrzés és a megfelelő nyomás fenntartása pedig tovább növeli a gumiabroncsok hatékonyságát és élettartamát, ezáltal hozzájárulva a biztonságos és költséghatékony téli autózáshoz.

Felkészülés a váratlan helyzetekre: mit tartalmazzon a téli autós túlélőkészlet?

A téli autózás során elengedhetetlen, hogy felkészüljünk a váratlan helyzetekre. Egy jól összeállított túlélőkészlet a kényelmet is szolgálja, és akár életmentő is lehet. A készlet alapvető elemei közé tartozik egy erős, hosszú élettartamú zseblámpa extra elemekkel, amely segít a tájékozódásban és a hibaelhárításban sötétedés után. Egy meleg takaró vagy hálózsák nélkülözhetetlen, ha esetleg hosszabb időt kell az autóban tölteni fűtés nélkül. Érdemes energiadús, nem romlandó élelmiszereket és elegendő vizet is becsomagolni. Egy elsősegélycsomag és az esetleges krónikus betegségekhez szükséges gyógyszerek szintén fontos részei a készletnek.

Praktikus lehet egy kisméretű, összecsukható hólapát is, amellyel ki lehet szabadítani az autót, ha behavazódna. Nem szabad megfeledkezni a meleg, vízálló kesztyűkről és egy tartalék sapkáról sem, amelyek nélkülözhetetlenek lehetnek, ha az autón kívül kell tevékenykedni. Végül, de nem utolsósorban, egy feltöltött power bank biztosíthatja, hogy a kommunikációs eszközök működőképesek maradjanak, lehetővé téve a segítségkérést szükség esetén.