A gyermekek mozgásfejlődése meglehetősen összetett folyamat, már egészen az anyaméhben kezdetét veszi és eltart a kamaszkor végéig, gyakorlatilag addig, amíg növekedésben vannak. Ez tehát egy nagyon hosszú időszak, ahol rengeteg mennyiségi és minőségi változás történik.

Az anyaméhben először az irányító idegsejtek alakulnak ki és az izmok. Ezek viszonylag rövid idő alatt kapcsolódnak egymáshoz és megtörténnek az első izomösszehúzódások. A terhesség végéig az idegrendszerük folyamatosan fejlődik. Amikor megszületnek, még nem képesek a mozgásra, de reflexeik vannak, ilyen például a szopó reflex vagy a markolótónusos reflex. A születést követően az első csecsemő csípőszűrés is megtörténik, majd ezt 6-10 hetes korban és 3-4 hónaposan is meg kell ismételni. Ahogy telik az idő, úgy lesz egyre biztosabb a fej megtartása hason fekve.

Három hónapos korában meg tudja emelni a mellkasát, 4 hónaposan pedig elkezdi felfedezni a kezeket, lábakat, miközben jobbra-balra forog, megeshet, hogy 6 hónapos korban már a kúszással is kísérletezik. 7 hónapos babáknál megfigyelhetjük, hogy négykézláb előre-hátra ringatják magukat, tárgyakat húznak magukhoz, elkezdenek mászni és megpróbálnak kapaszkodva felállni.

MI történik 12-13 hónapos korukban?

Ebben az időszakban kezdenek el járni, ekkor még nem képesek rendesen egyensúlyozni és nagyon bizonytalan a koordinációjuk. Széles alapon, kifelé forgatott lábakkal lépkednek és a fejlődésük előrehaladtával egyre nagyobb távokat tesznek meg. Járásuk szépen lassan biztosabbá, irányítottá válik.

Három éves korukra az alapmozgásuk kialakul, így elkezdhetik a különféle képességek elsajátítását, ilyen lehet az úszás, kerékpározás, kicsivel később a jöhetnek sportmozgások.

Milyen jelek utalhatnak arra, ha baj van a mozgásjelődéssel?

Az első hónapokban a csecsemők fej- és nyaktartása a meghatározó, ha a baba három hónapos kora után sem képes rövid ideig megtartani a fejét, az aggodalomra adhat okot. Ebben az életkorban már elvárható, hogy hason fekve kissé megemelje a fejét és mellkasát.

Négy hónapos kor körül a babáknak már meg kellene próbálniuk elérni és megragadni a tárgyakat. Amennyiben ez elmarad, vagy ha az egyik kezüket feltűnően kevesebbet használják, az aszimmetrikus fejlődésre utalhat.

Az ülés képessége általában hat-nyolc hónapos kor között alakul ki. Kilenc hónapos korban a segítség nélküli ülés vagy az ülő helyzetben tapasztalható nagyfokú instabilitás további vizsgálatokat igényelhet. A mászás fontos mérföldkő, amely jellemzően 7-10 hónapos kor között jelenik meg. Egy éves kor után a helyváltoztatás iránti érdeklődés hiánya fejlődésbeli lemaradásra utalhat.

Az állás és járás késése szintén aggodalomra adhat okot. Bár a járás megkezdésének ideje nagy egyéni eltéréseket mutat, 18 hónapos kor után az önálló lépések hiánya esetén érdemes konzultálni gyermekorvossal vagy fejlesztő szakemberrel.

A mozgás és a kognitív fejlődés kapcsolata

A gyermekek mozgásfejlődése nemcsak a fizikai képességek kialakulásában játszik kulcsszerepet, hanem szoros összefüggésben áll a kognitív fejlődéssel is. A kutatások azt mutatják, hogy a rendszeres mozgás serkenti az agy növekedését és új idegi kapcsolatok kialakulását. Amikor egy kisgyermek megtanul kúszni, mászni vagy járni, nemcsak izmai erősödnek, hanem térbeli tájékozódása és problémamegoldó képessége is fejlődik. A mozgás során szerzett tapasztalatok segítik a gyermeket a világ megismerésében és megértésében. Például, amikor egy baba először próbál elérni egy játékot, nemcsak a kar- és kézmozgását gyakorolja, hanem a távolság és a mélység érzékelését is tanulja. Ez a folyamat hozzájárul a térbeli gondolkodás és a vizuális percepció fejlődéséhez, ami később olyan komplex feladatok elvégzésében is segít, mint az olvasás vagy a matematikai műveletek. Ezért fontos, hogy a szülők és gondozók változatos mozgáslehetőségeket biztosítsanak a gyermekeknek, támogatva ezzel nemcsak fizikai, hanem szellemi fejlődésüket is.

A környezet szerepe a mozgásfejlődésben

A gyermekek mozgásfejlődését jelentősen befolyásolja az őket körülvevő környezet. Egy ingergazdag, biztonságos tér, amely lehetőséget ad a szabad mozgásra és felfedezésre, kulcsfontosságú a harmonikus fejlődés szempontjából. A modern életmód azonban gyakran korlátozza a gyermekek mozgásterét, ami negatívan hathat a fejlődésükre. A túl sok idő, amit a gyerekek képernyők előtt töltenek, vagy a kis lakásokban való bezártság csökkentheti a mozgásra való motivációt és lehetőséget. Ezért fontos, hogy a szülők tudatosan alakítsanak ki olyan környezetet, amely ösztönzi a gyermekek mozgását. Ez lehet egy biztonságos játszósarok a lakásban, rendszeres séták a parkban, vagy közös mozgásos játékok a szabadban. A természetes környezetben való mozgás különösen előnyös, mert változatos terepviszonyokat és ingereket kínál, amelyek komplex módon fejlesztik a gyermek egyensúlyérzékét, koordinációját és érzékszerveit. A rendszeres mozgás nemcsak a fizikai fejlődést segíti elő, hanem hozzájárul a gyermekek érzelmi stabilitásához és szociális készségeinek fejlődéséhez is, különösen, ha a mozgásos tevékenységeket más gyerekekkel vagy családtagokkal együtt végzik.