A gyerekek nagyon szeretnek játszani, sokszor túl is pörögnek játék közben. A játék nem csak szórakozás szempontjából jó időtöltés, ugyanis meghatározó szerepe van az értelmi, érzelmi, kommunikációs és szociális képességek fejlesztésében. Játék közben a felnőttek és a gyermekek egyaránt elsajátíthatnak új dolgokat, ráadásul az egymás közti kapcsolat is szorosabbá válik. Már csecsemőkorban hosszabb ideig le lehet kötni a kicsi figyelmét valamilyen játékkal. Amikor nagyobb lesz, elkezd szétszedni, összerakni, sorba állítani, gyűjtögetni dolgokat, ezek pedig hozzájárulnak a motorikus képességek fejlődéséhez. Éppen ezért a szülőknek törekedniük kell arra, hogy minél inkább buzdítsák a kicsit a játékra és lehetőleg ők is vegyenek részt benne. A játékok, tárgyak tapintásával a gyerkőc, szépen lassan megtanulja a tulajdonságait, rájön, hogy mi mindent is lehet velük tenni.

Mit mond a folyamatról a tudomány?

A játéknak két fő típusa van, megkülönböztetünk funkcionális játékot és szerepjátékot. A funkcionálisak közé soroljuk, amikor mondjuk épít valamit kockákból, legózik vagy eldobja a labdát, kisautóval játszik, így készségkészlete fejlődik. A funkcionális játék elősegíti a beszéd, hangok és a mozgás fejlődését.

A szerepjátékoknál pedig kitalál dolgokat, saját történeteket mond, ezzel kialakul a szimbolikus gondolkodás és fejlődnek a kognitív képességek.

Tehát nagyon fontos, hogy kiskorukban, de még iskoláskorban is sokat játszunk a gyerkőccel, ez lehet bábjáték, drámajáték vagy memóriajáték is. A játék a felnőttkorra is felkészíti a lurkókat, mivel különféle helyzetekbe kerülnek, ami gondolkodásra, véleményformálásra készteti őket, ezáltal számos tapasztalatot is szereznek. A tevékenységeknek köszönhetően sokszor aratnak győzelmet, ám megtapasztalják a kudarcot is, amit megtanulnak kezelni.

A szülőknek az egyik fő feladata, hogy segítsék a játék folyamatát, szerezzenek be hozzá minél több dolgot, akciós gyerekjátékok ma már számos helyen beszerezhetőek, akár online is, azt viszont figyelembe kell venni, hogy az adott típusút hány éves kortól ajánlja a gyártó.

Íme egy napjainkban is közkedvelt játék: a LEGO

A LEGO a játékok világának egyik legismertebb és legkedveltebb márkája, amely generációk óta inspirálja a gyerekeket és felnőtteket egyaránt. A dán eredetű vállalat története 1932-ben kezdődött, amikor Ole Kirk Christiansen asztalosmester elkezdte a fajátékok gyártását. A LEGO név a dán “leg godt” kifejezésből származik, ami annyit tesz: “játssz jól”.

A cég igazi áttörése 1958-ban következett be, amikor szabadalmaztatták a ma is ismert LEGO kocka dizájnját. Ez az egyszerű, mégis zseniális építőelem forradalmasította a játékipart. A kockák egymásba illeszthetősége és stabilitása végtelen kreativitásra ad lehetőséget a játékosoknak.

A LEGO sikerének titka a folyamatos innováció és a minőség iránti elkötelezettség. A vállalat az évek során számtalan tematikus készletet dobott piacra, a klasszikus várépítő szettektől kezdve, egészen a modern városokig, a sci-fi világoktól a történelmi jelenetekig. Ez a sokszínűség minden korosztály számára vonzóvá teszi a LEGO-t.

A digitális kor hatása a gyermekjátékokra

A technológia térhódításával a gyermekjátékok világa is jelentős átalakuláson megy keresztül. Az okoseszközök és digitális alkalmazások egyre nagyobb teret nyernek a legkisebbek szórakoztatásában, ami új kihívások elé állítja a szülőket. Míg ezek az interaktív játékok kétségkívül fejleszthetik a gyermekek problémamegoldó képességét és digitális jártasságát, fontos megtalálni az egyensúlyt a hagyományos és modern játékformák között. A szakértők hangsúlyozzák, hogy a képernyő előtt töltött idő korlátozása mellett érdemes olyan digitális játékokat választani, amelyek ötvözik a virtuális élményt a fizikai aktivitással. Ilyenek például azok az alkalmazások, amelyek a valós környezet felfedezésére ösztönzik a gyerekeket, vagy a mozgásérzékelős játékok, amelyek testmozgásra késztetik őket. A szülők felelőssége, hogy tudatosan irányítsák gyermekeik játékválasztását, biztosítva, hogy a digitális eszközök használata ne menjen a hagyományos, kézzel fogható játékok és a szabad, kreatív játék rovására.

A természetközeli játékok reneszánsza

Napjainkban egyre több szülő ismeri fel a természetközeli játékok jelentőségét gyermekeik fejlődésében, ami valóságos reneszánszhoz vezetett ezen a területen. A természetes anyagokból készült játékok, valamint a szabadtéri tevékenységek újra népszerűvé váltak, hiszen ezek nem csupán a gyermekek képzelőerejét és kreativitását serkentik, de környezettudatosságra is nevelnek. A faágakból épített kunyhók, a kavicsokból kirakott képek vagy a levelekből készített kollázs mind-mind olyan tevékenységek, amelyek közelebb hozzák a gyerekeket a természethez, miközben fejlesztik finommotorikus készségeiket és térlátásukat. Az erdei iskolák és a kalandparkok népszerűsége is azt mutatja, hogy a szülők felismerték: a természetben való játék és tanulás kulcsfontosságú a gyermekek holisztikus fejlődésében. Ez a trend nem csak a gyerekek egészségére van jótékony hatással, de segít kialakítani bennük a környezet iránti felelősségérzetet is, ami napjaink környezeti kihívásai közepette különösen fontos készség.

2 comments on “Miért fontos a játék a kicsik számára?

Comments are closed.