A várandóság csodás időszak a leendő édesanya életében, izgalmakkal és várakozással teli, ugyanakkor némi kellemetlenség is adódhat. A kismamának nem kell lemondania kedvenc ételeiről, ám vannak kivételek, amelyeket a szakemberek sem javasolnak ez idő alatt. Olyan ételeket szükséges elsősorban fogyasztani, amelyek vitaminforrást jelentenek a babának is. A magzathoz a méhlepényen keresztül minden eljut, a hasznos és a káros anyagok egyaránt.
Nézzük hát, hogy mit nem ehet, aki várandós?
Messziről kerülendő a nyers hús, a tej és a sajt. Az a hús, ami nincs kellően átsütve vagy a pasztőrözetlen tej, valamint penészes sajt listeriosist terjeszthet, ami egy rendkívül veszélyes baktérium és a várandósokat könnyebben fertőzheti meg, ráadásul kárt tehet a magzatban. A kór sajnos még akár vetélést is előidézhet. A baktérium elsősorban a nyers húsokban, tenger gyümölcseiben fordulhat elő, de olyan gyümölcsökön vagy zöldségeken is jelen lehet, amelyek szennyezettek. A betegség számos esetben észrevétlenül, tünetek nélkül zajlik le és csak a baba születése után derül fény a problémára. Ilyenkor fennáll annak a veszélye, hogy a kicsi agyhártyagyulladással születik meg vagy hólyagokkal a testén. Az orvosoknak ebben az esetben minél előbb el kell kezdeniük a kezelést, hiszen a pici túlélési esélye csekély mértékű.
A szalmonellára is érzékenyebbek a terhes nők, így a nyers tojás fogyasztása szintén kerülendő. A belsőségek is tartalmazhatnak méreganyagokat, ebből adódóan ezeket sem javasolt megenni. Módjával lehet inni szénsavas üdítőket, gyengébb kávékat, az utóbbi helyett ideálisnak bizonyulhatnak a zöld teák. A nőgyógyászati magánrendelések szinte rögtön fogadják a várandósokat, ha baj van, így probléma esetén célszerű egy megbízható rendelőt felkeresni.
A várandósság alatt nem csak az étkezésre kell odafigyelni, hanem számos egyéb tényezőre is, amelyek befolyásolhatják a kismama és a magzat egészségét. A rendszeres testmozgás például rendkívül fontos, természetesen az orvos által javasolt mértékben és formában. A kíméletes jóga vagy úszás kiváló választás lehet, hiszen ezek nem csak a fizikai erőnlétet tartják fenn, de segítenek a stressz kezelésében is.
A lelki egyensúly megőrzése ugyanis legalább annyira lényeges, mint a megfelelő táplálkozás. A hormonális változások gyakran okoznak hangulatingadozásokat, amelyeket a várandósság miatti aggodalmak tovább fokozhatnak. Éppen ezért fontos, hogy a kismama kellő támogatást kapjon a környezetétől, és ne szégyelljen segítséget kérni, ha úgy érzi, egyedül nem tud megbirkózni a rá nehezedő terhekkel.
Az alvás minősége és mennyisége szintén kulcsfontosságú ebben az időszakban. Ahogy a magzat növekszik, egyre nehezebbé válhat a kényelmes pihenés megtalálása. Speciális kismamapárnák használata sokat segíthet, illetve érdemes olyan alváspozíciókat kipróbálni, amelyek tehermentesítik a hátat és a derekat.
A várandósság alatt különösen fontos a megfelelő folyadékbevitel is. A napi ajánlott mennyiség legalább 2-2,5 liter víz vagy egyéb alkoholmentes, koffeinszegény folyadék. Ez nemcsak a megfelelő hidratáltságot biztosítja, de segít megelőzni olyan kellemetlen tüneteket is, mint a székrekedés vagy a húgyúti fertőzések.
Az orvosi ellenőrzések rendszeressége elengedhetetlen a problémamentes várandósság érdekében. A szakemberek által előírt vizsgálatok nem csak a magzat fejlődését követik nyomon, de lehetőséget adnak az esetleges komplikációk korai felismerésére és kezelésére is. A modern technológiának köszönhetően ma már olyan részletes ultrahangvizsgálatok is elérhetőek, amelyek háromdimenziós képet adnak a magzatról, erősítve ezzel az érzelmi kötődést is.
A várandósság ideje alatt különösen fontos a környezeti ártalmak elkerülése. A dohányzás és az alkoholfogyasztás teljes mellőzése mellett figyelni kell olyan, látszólag ártalmatlan dolgokra is, mint a háztartási vegyszerek használata vagy a túlzott napozás. A bőr érzékenysége fokozódhat, ezért érdemes natúr, kímélő kozmetikumokat választani.
A munka és a várandósság összeegyeztetése sok nő számára jelent kihívást. Fontos, hogy a kismama ismerje jogait és lehetőségeit a munkahelyén. Számos vállalat már felismerte a várandós munkavállalók speciális igényeit, és rugalmas munkaidőt vagy otthoni munkavégzési lehetőséget biztosít számukra.
A várandósság alatt gyakran megváltozik a nők testképe is. A növekvő has, a bővülő csípő és mellek sokak számára okozhatnak önbizalomhiányt. Fontos hangsúlyozni, hogy ezek a változások természetesek és szépek, hiszen egy új élet növekedését jelzik. A kismamafotózás egyre népszerűbb módja annak, hogy a várandós nők megörökítsék és ünnepeljék ezt a különleges időszakot.
A várandósság alatti szexuális élet sokakat foglalkoztató téma. Ha nincs orvosi ellenjavallat, a szexuális együttlét általában a terhesség teljes ideje alatt biztonságos és egészséges. Sőt, a szexuális aktivitás segíthet a stressz csökkentésében és az intimitás megőrzésében a párkapcsolatban.
A szülésre való felkészülés már a várandósság korai szakaszában elkezdődhet. A szülésfelkészítő tanfolyamok nem csak hasznos információkat nyújtanak, de lehetőséget adnak más kismamákkal való kapcsolatteremtésre is. A légzéstechnikák elsajátítása, a relaxációs módszerek gyakorlása mind-mind hozzájárulhatnak a magabiztosabb és nyugodtabb szüléshez.