Kozmetikai cikkeket a mindennapjaink során alkalmazunk, ide soroljuk a szappanokat, tisztálkodó szereket, samponokat, fogrémeket és még számtalan más szépségápolási terméket. A kozmetikumok jellemzően jelentős számbn tartalmaznak vegyi anyagokat, éppen ezért mindig célszerű egy pillantást vetni az összetevőkre. A legátfogóbb jogaszabályok a kozmetikai cikkeket illetően Európában születtek. A rendelet magába foglalja azon anyagokat, amelyek megengedettek, vagy korlátozások vonatkoznak rájuk, illetve tilos a használatuk.

A kozmetikumokban található vegyi anyagok allergiás reakciókat válthatnak ki, főleg az érzékenyebb bőrtípussal rendelkezők esetében. Elsősorban a tartósítószerek, illatanyagok felelnek az allergia kialakulásáért. A tartósítószerek azt a célt szolgálják, hogy az adott termék szavatossági ideje minél tovább tartson.

A gyártóknak kötelességük a termékek biztonságával kapcsolatos tudományos értékelést megejteni, ennek eredményét pedig be kell nyújtaniuk az európai hatóságoknak egy olyan portálon keresztül, ami a kozmetikai termékekkel kapcsolatos információk bejelentésére szolgál. Tehát mindenképp bizonyítaniuk kell, hogy a szépségápolási cikkek nem jelentenek egészségügyi kockázatot.

A hatóságok rendszeresen felügyelik a piacot, vizsgálatokat rendelnek el és tesztelik a termékeket. Amennyiben olyan darabokat találnak, amelyek tiltott összetevőket is tartalmaznak, akkor azok bevonásra kerülnek és birságot is kiszabhatnak az érintett vállalatra.

Milyen allergiás reakciókat válthatnak ki ezek az összetevők?

Az allergiás reakciók széles skálán mozoghatnak az enyhe bőrpírtól kezdve egészen a súlyos, orvosi beavatkozást igénylő esetekig. A leggyakoribb tünetek közé tartozik a viszketés, bőrpír, duzzanat és kiütések megjelenése. Ezek a reakciók jellemzően a termék alkalmazásának helyén jelentkeznek, de súlyosabb esetekben kiterjedhetnek a test más részeire is.

A kozmetikumokban található allergén anyagok között kiemelkedő helyet foglalnak el az illatanyagok, melyek felelősek a termékek kellemes illatáért, azonban sokszor okoznak bőrirritációt. Az illatanyagok mellett a tartósítószerek is sokszor állnak az allergiás tünetek hátterében. Az efféle összetevők elengedhetetlenek a termékek eltarthatósága szempontjából, ám egyeseknél bőrproblémákat idézhetnek elő.

A hajfestékekben például olyan vegyületek fordulhatnak elő, amelyek különösen erős allergiás reakciókat válthatnak ki egyes embereknél. Tartsuk szem előtt, hogy az allergiás reakciók nem mindig jelentkeznek azonnal. Egyes esetekben csak hosszabb idejű használat után alakulnak ki a tünetek, ami megnehezítheti az allergén azonosítását. Ilyenkor a bőr fokozatosan válik érzékennyé egy adott összetevőre.

Mik azok a nanoanyagok?

A nanoanyagok oldhatatlan, perzisztens anyagok, az EU-ban a gyártóknak okvetlen jelenteniük kell, ha valamelyik termékükben megtalálhatóak. A nanoanyagokat színezőként, tartósítószerként, UV szűrőként alkalmazzák, de az európai bizottsák ezeket ellenőrzi, mielőtt bele kerülnének a kozmetikumba.

Ma már számtalan helyen elérhetőek természetes kozmetikumok is, amelyek természetes anyagokat, gyógynövényeket tartalmaznak. A natúr szépségápolási cikkek lényegesen kevesebb eséllyel válthatnak ki irritációt, tehát használatuk biztonságosabb.