A várandóság csodás időszak egy leendő édesanya életében, attól függetlenül, hogy rosszullétek is bármikor jelentkezhetnek. Abban a bizonyos 9 hónapban nagyon kell vigyáznia magára a kismamának, fontos, hogy sokat pihenjen és ne terhelje meg magát, tehát ne cipekedjen, ne vigye túlzásba a takarítást és kerülje a stresszt. Célszerű az ételeket is alaposan megválogatnia, inkább vitaminokban gazdag élelmiszert javasolt fogyasztania, hiszen a szervezet ilyenkor jelentős változásokon megy keresztül. Az egészségének megőrzése céljából heti rendszerességgel mozognia is szükséges, ám nem a hagyományos edzőtermi mozgásformákat, hanem kifejezetten olyat szabad űznie, amelyeket várandós anyukáknak terveztek.
Tehát nem tiltott számukra a mozgás, sőt annál inkább javasolt, hiszen a megfelelően karbantartott izomzat hozzájárul a magzat fejlődéséhez. A kismamatornák megkönnyítik a várandóságot.
Hogyan zajlik egy kismamatorna?
Az órákat előre meghatározott sémák alapján építik fel, nagyjából 55 percesek, ebből 20-25 perc keringésjavító gyakorlatokból áll. Az izomzat ez idő alatt bemelegszik. Légzéstechnikára is sor kerül, ami a magzat oxigénellátását javítja. Az órák maradandó részében sor kerül még tartásjavító, tónusfokozó, medence átmozgató végtag-, valamint gerinctornára. A végén a levezetés relaxációs technikák segítségével történik.
A terhestorna enyhíti a kialakult vizenyősséget, megakadályozza a túlsúly, vizszérbetegségek kialakulását, javítja a testtartást. Ikerterhesség, illetve veszélyeztetett terhesek esetében a szakemberek nem javasolják a kismamatornát.
Gépeken is végezhet edzéseket a kismama, ám okvetlen ki kell kérni az edző véleményét, hogy melyiket javasolja. A Technogym gépek prémium minőséget képviselnek és rengeteg edzőteremben megtalálhatóak, tehát javasolt olyan helyre ellátogatni, ahol Technogym felszerelések vannak.
Meddig javasolt eljárni a kismamatornákra?
A kismamák számára tervezett speciális tornák népszerű választásnak számítanak, ám sokan bizonytalanok abban, meddig érdemes ezeken részt venni. Szakértők egyetértenek abban, hogy a kismamatornák a terhesség teljes időtartama alatt biztonságosak és előnyösek lehetnek, amennyiben az orvos nem tanácsolja másképp.
A várandósság korai szakaszában kezdett rendszeres testmozgás hozzájárulhat a jobb közérzethez, segíthet megelőzni egyes kellemetlen tüneteket, és felkészítheti a testet a szülés kihívásaira. Ahogy a pocak növekszik, a kismamák alkalmazkodhatnak az új helyzethez, és a torna intenzitását fokozatosan csökkenthetik.
Lényeges kiemelni, hogy minden várandósság egyedi, ezért a részvétel időtartamát illetően mindig érdemes kikérni a kezelőorvos vagy a szülésznő véleményét. Általánosságban elmondható, hogy amíg a kismama jól érzi magát, és nincsenek komplikációk, addig folytathatja a tornát egészen a szülés megindulásáig.
A táplálkozás szerepe a várandósság alatt
A kismamák számára kiemelten fontos a kiegyensúlyozott, tápanyagokban gazdag étrend követése. A várandósság alatt a szervezet fokozott igényekkel lép fel, hiszen nem csupán az anya, de a fejlődő magzat szükségleteit is ki kell elégíteni. Érdemes a napi étkezéseket kisebb adagokra osztani, és rendszeresen, 2-3 óránként enni valamit. A fehérjebevitel növelése kulcsfontosságú, hiszen ez biztosítja a magzat megfelelő fejlődését. Kiváló fehérjeforrások a sovány húsok, halak, tojás és tejtermékek. A szénhidrátok közül érdemes a teljes kiőrlésű gabonákat előnyben részesíteni, melyek rostban gazdagok és segítik az emésztést. A zöldségek és gyümölcsök fogyasztása nem csak vitaminokat és ásványi anyagokat biztosít, de hozzájárul a megfelelő folyadékbevitelhez is. Különösen fontos a folsav, a vas és a kalcium pótlása, melyekről érdemes a kezelőorvossal egyeztetni. A koffeintartalmú italok és a túlzott só fogyasztását tanácsos mérsékelni. A kiegyensúlyozott táplálkozás nem csak az anya és a baba egészségét támogatja, de segít megelőzni olyan kellemetlenségeket is, mint a túlzott súlygyarapodás vagy a terhességi cukorbetegség kialakulása.
Stresszkezelés és lelki egészség a várandósság idején
várandósság nemcsak fizikai, de jelentős érzelmi változásokkal is jár. A hormonális ingadozások, a test átalakulása és a közelgő életmódváltás okozta stressz kezelése kulcsfontosságú a kismama és a magzat jólléte szempontjából. A relaxációs technikák elsajátítása nagy segítséget nyújthat ebben az időszakban. A meditáció vagy a jóga nem csak a test, de a lélek számára is megnyugvást hozhat. Fontos, hogy a leendő édesanya időt szakítson önmagára, akár egy nyugodt séta, olvasás vagy zenehallgatás formájában. A párkapcsolat ápolása szintén nem elhanyagolható, hiszen a közös készülődés, a babavárás örömeinek megosztása erősíti a köteléket és csökkenti a szorongást. Hasznos lehet csatlakozni kismama csoportokhoz, ahol hasonló helyzetben lévő nőkkel oszthatják meg tapasztalataikat, félelmeiket. A munkahelyi stressz csökkentése érdekében érdemes nyíltan kommunikálni a felettesekkel és kollégákkal a várandósság alatt várható változásokról. Ne feledjük, hogy a pozitív gondolkodás és az örömteli várakozás jelentősen hozzájárul a magzat egészséges fejlődéséhez, így fontos, hogy a kismama környezete is támogató, szeretetteljes légkört biztosítson számára.
3 comments on “Fitneszprogramok, amelyek kifejezetten kismamáknak szólnak…”
Comments are closed.