Szeptembertől rengeteg gyerkőc lép be először az óvodába, ami a szülőknek és a gyermekeknek is elég nagy kihívás. A gyermekek nyilván félnek, hiszen nagy lépés ez számukra, mivel több órán keresztül az anyukájuk vagy apukájuk nélkül kell lenniük napközben, a szülők is hasonló helyzetben vannak, ráadásul mindig izgulnak amiatt, hogy gyermekeik jól érezzék magukat az új közösségben, szeressék társaikat és az óvónéniket egyaránt.

Mielőtt bevinnénk a kicsiket az óvodába, jellemzően van egy első találkozás az óvónénikkel. A legjobb, ha személyesen ellátogatnak a család otthonába, ahol megismerkedhetnek a gyermekkel, itt már kialakul egy bizonyos kapcsolat, kötődés. Fontos, hogy a nyári szünet ideje alatt sokat beszéljünk a gyermeknek az óvodáról és lehetőleg pozitív dolgokat, ami lehet akár saját történet is. Az egészet úgy kell előadni, hogy izgalmas legyen és a gyermek egy kalandnak fogja fel az egészet. Sétáljunk el együtt többször az óvoda épülete előtt és mindig mondjuk el, hogy ide fog járni.

Könnyebb helyzetben vannak azok a szülők, akik már bölcsődébe is hordták gyermeküket, főleg akkor, ha az óvoda is azon a területen volt. Az óvodakezdést megelőző hónapokban igyekezzünk olyan meséket olvasni elalvás előtt, ami elsősorban ovis történetekről szól. Ilyen például Janikovszky Éva: Már óvodás vagyok című szerzeménye vagy Bartos Erika: Anna és Peti: Irány az óvoda című remekműve.

A gyermek is minden bizonnyal sok kérdést fog számunkra feltenni az óvodával kapcsolatban, próbáljunk meg őszintén válaszolni neki és természetesen érthetően.

Milyen játékokat játszunk, hogy megkönnyítsük majd az elválást?

Bizonyos játékok segítenek abban, hogy az elválás egyik félnek se legyen annyira drasztikus. A tapasztalatok alapján a labdagurítós, bábozós, kukucskálós játékok a segítségünkre lesznek, illetve a bújócska is.

Nyílt napra okvetlen látogassunk el a kicsivel és időben gondoskodjunk a legfontosabb dolgok beszerzéséről, amelyek nem hiányozhatnak a gyermek óvodai szekrényéből. Következő bejegyzésünkben összeszedjük, hogy pontosan mire is lesz majd szüksége.

Pontosan mit is tegyünk a szekrényébe?

Egy gondosan összeállított készlet nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a gyermek biztonságban érezze magát, és zökkenőmentesen teljen a napja az óvodában. Érdemes több váltás ruhát elhelyezni a szekrényben, hiszen a gyerekek sokszor összepiszkolják magukat játék vagy étkezés közben. Praktikus megoldás lehet egy-két póló, nadrág vagy szoknya, valamint néhány pár zokni és alsónemű. Az időjárás változékonysága miatt javasolt egy pulóvert vagy kardigánt is bekészíteni.

A kényelem jegyében ne feledkezzünk meg a pizsama és a benti cipő fontosságáról sem. A délutáni pihenőhöz elengedhetetlen a kényelmes alvóruha, míg a benti cipő segít megőrizni a tisztaságot és melegben tartja a pici lábait.

A higiénia fenntartása érdekében ne felejtsük el bekészíteni a fogkefét, fogkrémet és egy kis törölközőt. Ezek az eszközök segítenek a gyermeknek elsajátítani a rendszeres tisztálkodás szokását.

Az évszaknak megfelelően gondoskodjunk a szükséges kiegészítőkről is. Nyáron sapka a nap ellen és naptej, ősszel és tavasszal esőkabát, télen pedig sapka, sál és kesztyű kerülhet a szekrénybe. Így gyermekünk minden időjárási körülményre felkészülten vehet részt a szabadtéri tevékenységekben.

A szülők felkészítése az óvodakezdésre

Az óvodakezdés nemcsak a gyerekeknek, hanem a szülőknek is nagy lépés. Az első napok izgalmát és kihívásait megkönnyíti, ha a szülők megfelelően felkészülnek és támogatják gyermeküket ebben az időszakban. Az egyik legfontosabb dolog, hogy a szülők ismerjék az óvoda működését és a pedagógusokkal való együttműködés lehetőségeit. Egy személyes találkozó az óvónőkkel segíthet megismerni a pedagógiai módszereket, az óvodai napirendet és a szabályokat.

A szülőknek érdemes előre felkészíteniük gyermeküket az óvodára. A beszélgetések során hangsúlyozzák az óvoda pozitív oldalait, meséljenek saját óvodai élményeikről és emeljék ki az új barátok és játékok lehetőségét. A rendszeres séták az óvoda környékén segíthetnek abban, hogy a gyermek megismerkedjen az intézménnyel és kevésbé féljen az ismeretlentől.

A közös játékok, mint a szerepjátékok, segíthetnek a gyerekeknek megérteni az óvodai életet. A szülők és gyerekek közösen játszhatják el az óvodai szituációkat, például a reggeli érkezést, az étkezést vagy az alvást. Ezek a játékok nemcsak az elválás stresszét csökkenthetik, hanem a gyermekek önállóságát is fejleszthetik. A szülők nyílt napokon való részvétele szintén fontos, hiszen ilyenkor lehetőség van az óvoda környezetének közös felfedezésére.

Az óvodai szekrény tartalmának összeállítása

A megfelelően összeállított óvodai szekrény nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy a gyermek jól érezze magát az intézményben. A praktikus és kényelmes ruhák mellett érdemes olyan kiegészítőket is bekészíteni, amelyek megkönnyítik a napi rutint és biztosítják a gyermek komfortérzetét.

Elsőként gondoskodjunk elegendő váltás ruháról. Mindenképpen legyen a szekrényben néhány póló, nadrág vagy szoknya, zokni és alsónemű. A gyerekek gyakran összepiszkolják magukat, így a tartalék ruha mindig jól jön. Az időjárásnak megfelelő öltözet is fontos, ezért egy pulóvert vagy kardigánt is tegyünk be.

A délutáni pihenőhöz szükséges egy kényelmes pizsama, ami segít a gyerekeknek nyugodtan aludni. A benti cipő szintén elengedhetetlen, hiszen ez segít megőrizni az óvoda tisztaságát és kényelmes viseletet biztosít a gyermekeknek.

A higiéniai eszközök közül ne feledkezzünk meg a fogkeféről, fogkrémről és egy kis törölközőről. Ezek az alapvető higiéniai eszközök hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermek elsajátítsa a mindennapi tisztálkodási szokásokat.

Az időjárásnak megfelelő kiegészítők is kerüljenek a szekrénybe. Nyáron napvédő sapka és naptej, ősszel és tavasszal esőkabát, télen pedig sapka, sál és kesztyű. Ezek a kiegészítők biztosítják, hogy a gyermek minden körülmények között kényelmesen és biztonságosan vehessen részt a szabadtéri tevékenységekben.

A gondosan összeállított óvodai szekrény és a megfelelő felkészítés segít abban, hogy a gyermek zökkenőmentesen kezdje meg óvodai életét és jól érezze magát az új közösségben. A szülők támogatása és pozitív hozzáállása pedig hozzájárul ahhoz, hogy az óvodakezdés valódi élmény és kaland legyen a gyermek számára.

One comment on “Irány az óvoda!

Comments are closed.